Plugins - Content Aware Sidebars - Widget Area Control - Development (trunk) - en to tr translation catalogue (118 entries)

en: Undo
tr: Geri al

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
tr: &#8220;%s&#8221; için arama sonuçları

note: translators: %s: post title
en: Delete &#8220;%s&#8221; permanently
tr: &#8220;%s&#8221; ögesini kalıcı olarak sil

[ctx: verb]
en: Trash
tr: Çöp

note: translators: %s: post title
en: Move &#8220;%s&#8221; to the Trash
tr: &#8220;%s&#8221; ögesini çöpe taşı

note: translators: %s: post title
en: Restore &#8220;%s&#8221; from the Trash
tr: &#8220;%s&#8221; ögesini çöpten geri al

note: translators: %s: sidebar title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
tr: &#8220;%s&#8221; düzenle

en: Missed schedule
tr: Kaçırılan zamanlama

note: translators: Sidebar status date and time format, see http://php.net/date
en: Y/m/d g:i:s a
tr: Y/m/d H:i:s

note: translators: Sidebar status date format, see http://php.net/date
en: Y/m/d
tr: d.m.Y

en: %s is currently editing
tr: %s şu anda düzenliyor

note: translators: %s: post title
en: &#8220;%s&#8221; (Edit)
tr: &#8220;%s&#8221; (Düzenle)

en: Select %s
tr: %s yazısını seç

[ctx: column name]
en: Title
tr: Başlık

en: Empty Trash
tr: Çöpü boşalt

en: Restore
tr: Geri al

en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Pasif <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Pasif <span class="count">(%s)</span>

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: Aktif <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: Aktif <span class="count">(%s)</span>

en: F j, Y
tr: j F Y

en: Status
tr: Durum

en: Enter title here
tr: Başlığı buraya girin

en: Error in deleting.
tr: Silme işleminde hata.

en: Error in restoring from Trash.
tr: Çöpteki öğeyi geri yüklerken hata oluştu.

en: You are not allowed to restore this sidebar from the Trash.
tr: Bu kenar çubuğunu çöpten geri almanıza izin verilmiyor.

en: Error in moving to Trash.
tr: Çöpe taşınırken hata oluştu.

en: You cannot move this sidebar to the Trash. %s is currently editing.
tr: Bu kenar çubuğunu çöpe taşıyamazsınız. %s şu anda düzenliyor.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: You cannot edit this sidebar because it is in the Trash. Please restore it and try again.
tr: Bu kenar çubuğunu düzenleyemezsiniz çünkü çöp kutusunda. Lütfen çöp kutusundan geri alıp tekrar deneyiniz.

en: (no title)
tr: (başlıksız)

en: Previous
tr: Önceki

en: Default
tr: Varsayılan

en: Author
tr: Yazar

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Revisions
tr: Sürümler

en: All Users
tr: Tüm kullanıcılar

en: Update
tr: Güncelle

en: Schedule
tr: Zamanla

en: Move to Trash
tr: Çöpe taşı

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Browse revisions
tr: Sürümlere göz at

[ctx: revisions]
en: Browse
tr: Göz at

en: Edit
tr: Düzenle

en: Status:
tr: Durum:

en: Publish
tr: Yayımla

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Next
tr: Sonraki

en: Close
tr: Kapat

en: That's it! Now you can start creating sidebars and display them on your own conditions.
    
    If you need more help, click on the "Help" tab here.
tr: Bu kadar! Şimdi yan çubuklar oluşturmaya başlayabilir ve onları kendi koşullarında gösterebilirsin.
    
    Eğer daha fazla yardıma ihtiyacın varsa, "Yardım" butonuna tıkla.

en: Help and Support
tr: Yardım ve Destek

en: Options, options
tr: Seçenekler,seçenekler

en: Get Started
tr: Başlayın

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Sticky
tr: Sabit

en: Draft
tr: Taslak

en: Private
tr: Özel

en: Password protected
tr: Parola korumalı

en: Taxonomies
tr: Sınıflandırmalar

en: 404 Page
tr: 404 Sayfası

en: Search Results
tr: Arama sonuçları

en: Front Page
tr: Ön sayfa

en: Static Pages
tr: Statik Sayfalar

en: Blog Page
tr: Blog sayfası

en: %s Archives
tr: %s Arşivler

en: Post Types
tr: Gönderi Türleri

en: Languages
tr: Diller

en: Page Templates
tr: Sayfa Şablonları

en: Date Archives
tr: Tarih arşivleri

en: Dates
tr: Tarihler

en: bbPress User Profiles
tr: bbPress Kişi Profilleri

en: Authors
tr: Yazarlar

en: Target all but this context
tr: Bu içerik hariç hepsini hedefle.

en: Conditions have unsaved changes. Do you want to continue and discard these changes?
tr: Koşullar kaydedilmemiş ayarlara sahip. Değişiklikleri göz ardı edip devam etmek ister misiniz?

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı.

en: Or
tr: Yada

en: Save
tr: Kaydet

en: Unauthorized request
tr: Yetkisiz istek

[ctx: condition status]
en: Negated
tr: Olumsuzlanan

en: Condition Group
tr: Koşullu grup

en: Filter Sidebars
tr: Yan çubukları filtrele

en: Translate the plugin into your language
tr: Eklentiyi kendi dilinize çevir

en: Order
tr: Sıralama

en: Get Support
tr: Destek Al

en: More Information
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Each created condition group describe some specific content (conditions) that the current sidebar should be displayed with.
tr: Her oluşturulan koşullu grup spesifik içerikler(koşullar) tanımlarken kullanılan sidebar bunu beraber gösteriyor olmalıdır.

en: Condition Groups
tr: Şart Grupları

en: Options
tr: Seçenekler

note: #-#-#-#-#  tmp-content-aware-sidebars.pot (Content Aware Sidebars 3.5.2) #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Content Aware Sidebars
tr: İçerik bilinçli yan çubuklar

en: Manage Widgets
tr: Araçları Yönet

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Please update Host Sidebar
tr: Ev Sahibi Sidebarı Güncelle

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
tr: Ay , Gün , Yıl @ Saat:Dakika

en: Sidebar scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
tr: Sidebar şuna göre zamanlandı: <strong>%1$s</strong>

en: Sidebar updated.
tr: Sidebar güncellendi.

en: Manage widgets
tr: Bileşenleri yönet

en: No content. Please add at least one condition group to make the sidebar content aware.
tr: İçerik yok.

en: No sidebars found in Trash
tr: Çöpte sidebar bulunamadı

en: No sidebars found
tr: Sidebar bulunamadı

en: Search Sidebars
tr: Sidebar Ara

en: View Sidebar
tr: Sidebar'ı Gör

en: All Sidebars
tr: Bütün Sidebarlar

en: New Sidebar
tr: Yeni Sidebar

en: Edit Sidebar
tr: Sidebar'ı Düzenle

en: Add New Sidebar
tr: Yeni Sidebar Ekle

[ctx: sidebar]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Sidebar
tr: Kenar çubuğu

en: Sidebars
tr: yan çubuklar

en: Place sidebar on top or bottom of host when merging.
tr: Ana sidebar ile birleştirirken yan çubuğu yukarı yada aşağıya yerleştir.

en: Bottom
tr: Alt

en: Top
tr: Üst

en: Merge Position
tr: Birleştirme pozisyonu

en: Replace host sidebar, merge with it or add sidebar manually.
tr: Ana yan çubuğu değiştir, onunla birleştir yada yeni bir sidebar ekle

en: Forced replace
tr: Zorunlu değiştirme

en: Merge
tr: Birleştir

en: Replace
tr: Değiştir

en: Archives
tr: Arşivler

en: Singulars
tr: Tekiller

en: FAQ
tr: SSS
