Plugins - Content Aware Sidebars - Widget Area Control - Development (trunk) - en to it translation catalogue (64 entries)

en: Save Changes
it: Aggiorna

en: Next
it: Seguente

en: Close
it: Chiudi

en: That's it! Now you can start creating sidebars and display them on your own conditions.
    
    If you need more help, click on the "Help" tab here.
it: Questo è tutto! Ora puoi iniziare a creare le barre laterali e le visualizzi con le tue condizioni .
    
    Se hai bisogno di più aiut , fai clic sulla scheda "Aiuto" qui.

en: Help and Support
it: Aiuto e Supporto

en: Options, options
it: Opzioni, opzioni

en: Scheduled
it: Programmato

en: Sticky
it: In Rilievo

en: Draft
it: Bozza

en: Private
it: Privato

en: Taxonomies
it: Tassonomie

en: 404 Page
it: Pagina 404

en: Search Results
it: Risultati di ricerca

en: Front Page
it: Pagina principale

en: Static Pages
it: Pagine statiche

en: Blog Page
it: Pagina Blog

en: %s Archives
it: %s Archivi

en: Post Types
it: Tipi di messaggi

en: Languages
it: Lingue

en: Page Templates
it: Template pagine

en: Date Archives
it: Archivio dati

en: Dates
it: Dati

en: bbPress User Profiles
it: Profilo utente bbPress

en: Authors
it: Autori

en: Target all but this context
it: Obiettivo completo di questo contesto

en: No results found.
it: Nessuna risultato trovato

en: And
it: E

en: Or
it: O

en: Save
it: Salva

en: Unauthorized request
it: Richiesta non autorizzata

en: Condition Group
it: Condizione gruppo

en: Filter Sidebars
it: Filtra barre laterali

en: Translate the plugin into your language
it: Traduci questo plugin nella tua lingua

en: Order
it: Ordina

en: Get Support
it: Ottieni supporto

en: More Information
it: Altre informazioni

en: Each created condition group describe some specific content (conditions) that the current sidebar should be displayed with.
it: Ogni condizione creata dal gruppo descrive alcuni contenuti specifici (condizioni) che la barra laterale attuale dovrebbe visualizzare.

en: Condition Groups
it: Condizione gruppi

en: Options
it: Opzioni

en: Manage Widgets
it: Gestione Widgets

en: Please update Host Sidebar
it: Aggiorna sidebar

en: Sidebar scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
it: Barra laterale posticipata per: <strong>%1$s</strong>.

en: Sidebar updated.
it: Barra laterale aggiornata.

en: Manage widgets
it: Gestione widgets

en: No content. Please add at least one condition group to make the sidebar content aware.
it: Nessun contenuto. Si prega di aggiungere almeno una condizione di gruppo per impostare il contenuto della barra laterale.

en: No sidebars found in Trash
it: nessuna barra laterale spostata nel cestino

en: No sidebars found
it: Nessuna barra laterale trovata

en: Search Sidebars
it: Cerca barre laterali

en: View Sidebar
it: Vedi barra laterale

en: All Sidebars
it: Tutte le barre laterali

en: New Sidebar
it: Nuova barra laterale

en: Edit Sidebar
it: Modifica barra laterale

en: Add New Sidebar
it: Aggiungi nuova barra laterale

[ctx: sidebar]
en: Add New
it: Aggiungi

en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Sidebars
it: Barre laterali

en: Place sidebar on top or bottom of host when merging.
it: Posizione sidebar in alto o in basso dell'host durante la fusione.

en: Bottom
it: Basso

en: Top
it: Alto

en: Merge Position
it: Fondi posizione

en: Replace host sidebar, merge with it or add sidebar manually.
it: Sostituisce la barra laterale, si fonde con essa o la aggiunge manualmente.

en: Forced replace
it: Forza la sostituzione

en: Merge
it: Unione

en: Replace
it: Sostituzione
