Plugins - Content Aware Sidebars - Widget Area Control - Development (trunk) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les réglages

en: Select Content Type
fr: Sélectionner le type de contenu

en: All Templates
fr: Tous les modèles

en: Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle

en: Next
fr: Suivant

en: Close
fr: Fermer

en: Scheduled
fr: Programmé

en: Sticky
fr: Mise en avant

en: Draft
fr: Brouillon

en: Private
fr: Privé

en: 404 Page
fr: Page 404

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Front Page
fr: Page d'accueil

en: Static Pages
fr: Pages statiques

en: Post Types
fr: Types d'article

en: Languages
fr: Langues

en: Page Templates
fr: Gabarit de Page

en: Date Archives
fr: Date de listes

en: bbPress User Profiles
fr: Profils d'Utilisateurs bbPress

en: Authors
fr: Auteurs

en: No results found.
fr: Aucun résultat trouvé.

en: Or
fr: Ou

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Unauthorized request
fr: Requête non autorisée

en: Condition Group
fr: Groupe de conditions

en: Filter Widgets
fr: Filtrer les widgets

en: Filter Sidebars
fr: Filtrer les sidebars

en: Translate the plugin into your language
fr: Traduire l'extension dans votre langue

en: Order
fr: Commande

en: Get Support
fr: Recevoir du support

en: More Information
fr: Plus d'informations

en: Each created condition group describe some specific content (conditions) that the current sidebar should be displayed with.
fr: Chaque groupe de condition créé décrit du contenu spécifique (des conditions) avec lequel la sidebar devrait être affichée.

en: Condition Groups
fr: Groupes de conditions

en: Manage Widgets
fr: Gérer les widgets

en: Please update Host Sidebar
fr: Veuillez mettre à jour la sidebar originale

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
fr: j M Y, G:i

en: Sidebar scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
fr: Sidebar programmée pour <strong>%1$s</strong>.

en: Sidebar updated.
fr: Sidebar mise à jour

en: Manage widgets
fr: Gérer les widgets

en: No content. Please add at least one condition group to make the sidebar content aware.
fr: Aucun contenu. Veuillez ajouter au moins un groupe de condition pour rendre la sidebar consciente du contenu.

en: No sidebars found in Trash
fr: Aucune sidebar trouvée dans la corbeille

en: No sidebars found
fr: Aucune sidebar trouvée

en: Search Sidebars
fr: Rechercher une Sidebar

en: View Sidebar
fr: Voir la sidebar

en: All Sidebars
fr: Toutes les sidebars

en: New Sidebar
fr: Nouvelle sidebar

en: Edit Sidebar
fr: Éditer la sidebar

en: Add New Sidebar
fr: Ajouter nouvelle sidebar

[ctx: sidebar]
en: Add New
fr: Ajouter nouvelle

en: Place sidebar on top or bottom of host when merging.
fr: Place la sidebar au-dessus ou en-dessous de l'hôte pendant la fusion.

en: Bottom
fr: Dessous

en: Top
fr: Dessus

en: Merge Position
fr: Fusionner les positions

en: Replace host sidebar, merge with it or add sidebar manually.
fr: Remplacer la sidebar originale, la fusionner avec ou ajouter une sidebar manuellement.

en: Forced replace
fr: Forcé

en: Merge
fr: Fusion

en: Replace
fr: Substitution
